ზოგიერთ შემთხვევაში, რუსეთი იკავებს იმაზე მეტ ტერიტორიას, რასაც შეიძლება ეწოდოს ,,მცოცავი ოკუპაცია". ეს მოქმედება საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის აშკარა დარღვევაა - მაკკეინის ინსტიტუტი.
„ყოველ დილით, ვიდრე მზე შავი ზღვის სანაპიროებს გაათბობს, ჩრდილო კორეელთა ჯგუფები ცელოფნის ჩანთებში გახვეული სადილით, სამშენებლო სამუშაოების შესასრულებლად მიეშურებიან“ - წერს ამერიკული გამოცემა "ვაშინგტონ პოსტი".
სამწუხაროდ, რუსეთის საოკუპაციო ძალების მხრიდან ყოველდღიურ რეჟიმში ხორციელდება უკანონო ქმედებები, მათ შორის, უკანონო ბორდერიზაცია, გადაადგილების უფლების შეზღუდვა, უკანონო დაკავებები - გრიგორ ლილუაშვილი
კოლეგებს მიმდინარე ოკუპაციისა და გადაუჭრელი კონფლიქტის პირობებში არსებულ უსაფრთხოებასა და ჰუმანიტარულ გამოწვევებთან დაკავშირებული ინფორმაცია გავუზიარეთ - ციხელაშვილი
მოლაპარაკებების მორიგი რაუნდი ჟენევაში კვლავ უშედეგოდ დასრულდა. დევნილთა დაბრუნების საკითხის განხილვისას რუსეთის დელეგაციამ მოლაპარაკების მაგიდა დატოვა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და საქართველოში ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის (EUMM) ხელმძღვანელმა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარებაზე იმსჯელეს..
სამწუხაროდ, ცხინვალელი მონაწილეები კვლავ არ აღმოჩნდნენ მზად კონსტუქციული დიალოგისთვის - სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფორმატში, ერგნეთში დღეს მორიგი ტექნიკური შეხვედრა გაიმართება.ხაშურის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ჩორჩანას განაპირას განვითარებული მოვლენების შემდგომ, ამ ფორმატში მე-5 ტექნიკური შეხვედრა იმართება.